Wiele osób boryka się z problemem wysokich kosztów energii. Sam fakt mobilizuje do jej oszczędzania, lecz niewielu wie, że straty ciepła zwłaszcza zimą są ponoszone z powodu wentylacji. Usuwając powietrze z pomieszczeń, jednocześnie wytracamy ciepło. Szacuje się, że z winy wentylacji straty wynoszą od 30 do 60%. To zdecydowanie gorszy wynik niż w przypadku starych domów, które traciły ciepłotę przez zimne przegrody. Wszystko za sprawą tego, że ściany, dachy i okna im cieplejsze, tym straty wentylacyjne w przekroju bilansu energetycznego stają się znacznie większe. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Nadmierne uszczelnianie budynków prowadzi do zmniejszenia intensywności wentylacji

Wydawałoby się, że uszczelnianie pomieszczeń, budynków prowadzi do samych korzyści. Niestety, okazuje się, że przesadne zabezpieczenia mogą przyczynić się do pogorszenia jakości powietrza, co niesie za sobą wzrost poziomu wilgotności. W ten sposób przyspieszony zostaje rozwój grzybów i pleśni. Na zmniejszoną intensywność wentylowania można w odpowiedni sposób zaradzić. Jednak, gdy przykładowo dom jest wentylowany w sposób naturalny, to możliwości są ograniczone.

W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperator odzyskujący ciepło z system wentylacji nawiewno-wywiewnej. Mechanizm ten posiada kilka różnic w swoim działaniu, w porównaniu z systemem wywiewnym. Otóż nie tylko usuwa powietrze z pomieszczeń, ale również dostarcza świeże pochodzące z zewnątrz. Przetransportowane systemem kanałów wentylacyjnych trafia do pokoi. Zadaniem pozostałych kanałów wywiewnych jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, m.in. z kuchni, łazienki, toalety.

Centrala wentylacyjna gwarantem kontroli jakości wymiany powietrza

Nie da się ukryć, że jakość powietrza jest bardzo istotna, lecz centrale wentylacyjne mają za zadanie zadbać o ograniczanie strat ciepła poprzez wentylację. System korzystający z rekuperatora to możliwość stałego odzyskiwania znacznych pokładów ciepła z powietrza, które usuwane jest z obrębu budynku. Centrala wentylacyjna jest główną częścią wspomnianego mechanizmu i jej wentylatory wraz z wymiennikami ciepła są zasilane energią elektryczną. Średnio od 50 do 80% ciepłoty z powietrza jest usuwane z pomieszczeń.

W jaki sposób można odzyskać energię? Sposobem na to jest ogrzewanie chłodnego powietrza z zewnątrz powietrzem ciepłym, które wyprowadzane jest poza mury. Dzięki temu pomieszczenia nie wychładzają się gwałtownie, a co za tym idzie, nie trzeba wcale tak dużo energii, aby utrzymać optymalną dla siebie wysokość temperatury. Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła ma za główne zadanie nie mieszanie usuwanego powietrza, z tym które dopiero jest zasysane do wnętrza zabudowy. Specjaliści sugerują, aby w domach jednorodzinnych wykorzystywać rekuperatory krzyżowe.

Budowa rekuperatorów, odzysków ciepła

Wymiennik ciepła jest najczęściej zbudowany z kilku ułożonych równolegle płyt, w postaci krzyżowej. Między nimi zachodzi przepływ strumieni powietrza, ciepłe, które jest wywiewane oraz zimne wtłaczane do budynku. Wspomniane płyty odzysku ciepła w łatwy sposób przewodzą ciepło dopływające do strumieni powietrza. Ich ruch, to wzajemny przepływ strumieni w prostopadłych kierunkach. Z kolei rekuperatory przeciwprądowe wymieniają powietrze w kierunkach przeciwbieżnych.

Natomiast centrale wentylacyjne z wymiennikami obrotowymi, czyli regeneratorami wykorzystują specjalny bęben, który wiruje i dba o jakość powietrza, które nieznacznie podlega mieszaniu się. Cały proces zachowuje dużą skuteczność pod warunkiem, gdy na zewnątrz temperatura nie spadnie poniżej -10°C. W takiej sytuacji dodatkowe wychładzanie powietrza mogłoby tylko wychłodzić jeszcze bardziej powietrza i narazić ich mieszkańców. Stąd też producenci bardzo często budują w wymiennikach ciepła elektryczne grzałki.

Funkcjonowanie centrali wentylacyjnej na co dzień

Z racji zachodzących procesów, centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła wykrapla wilgoć. Stąd też zaistniała konieczność sprawnego i bezinwazyjnego sposobu usuwania skroplin, które trafiają bezpośrednio do specjalnego pojemnika. Jego opróżnianie musi następować do czasu zapełnienia zbiornika lub podłączając go do kanalizacji budynku. Przy pierwszej opcji może to stanowić problem podczas chłodnych dni, woda zamarznie. Producenci przewidzieli taką sytuację i urządzenia wzbogacili w system rozmrażający.

Walorem korzystania z urządzenia jakim jest centrala wentylacyjna jest możliwość regulacji wydajności mechanizmu wymiany powietrza. Jeśli chcemy uzyskać najwyższą jakość, tego czym oddychamy należy wziąć pod uwagę takie zanieczyszczenia, jak wydobywające się podczas brania kąpieli, suszenia prania, gotowania czy odwiedzin innych osób. Włączenie wyższego biegu może odbywać się w sposób automatyczny lub ręczny, w zależności od posiadanej maszyny. W nowszych modelach, centrale wentylacyjne są wyposażone w opcję planowania harmonogramu na różne pory dnia oraz funkcjonalności wykorzystujące sieci komputerowe.