Wiedza

Schemat i działanie rekuperatora

Wiele mówi się dzisiaj o zanieczyszczaniu powietrza. Wszechobecny smog, spaliny sprawiają, że coraz większa liczba osób choruje na schorzenia związane z niewydolnością płuc. Warto pamiętać o tym, że będąc w domu, również wdychamy „niechciane” zanieczyszczone powietrza, choćby wietrząc w zimie. Inwestując w system wentylacji z odzyskiem ciepła, możemy wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie i pozbyć się alergii oraz „oddychać pełną piersią”.

Praca rekuperatora

Rekuperator w domu staje się coraz powszechniejszy. Nie jest on być może łatwy w montażu, jednak powierzając to zadanie wykwalifikowanej firmie, możemy być pewni, że wszystko będzie działać poprawnie! Jak zatem działa rekuperacja w mieszkaniu? Rekuperator umożliwia pobieranie świeżego powietrza z zewnątrz, następnie ogrzewa go i oczyszcza i takie, zdrowsze powietrze wdychamy u siebie w domu. Co istotne, nie potrzebujemy nawet montować dodatkowych oczyszczaczy i nawilżaczy. Rekuperator w mieszkaniu pozwala także na wyciągnięcie nieświeżego powietrza na zewnątrz, dzięki temu unikniemy przykrych zapachów w domu, powstałych, np. podczas gotowania.

Z czego składa się rekuperator?

Rekuperator składa się z czerpni, która pobiera powietrze z zewnątrz oraz wyrzutni, która oddaje powietrze. W środku urządzenia powietrze jest ogrzewane i oczyszczane i za pomocą nawiewu przedostaje się do mieszkania. Musimy pamiętać o tym, że tym wymiana ciepła będzie lepsza i większa, im materiał oraz kształt wymiennika będzie większy i bardziej dostosowany. Wiele zależy od tego, jaki model rekuperatora do mieszkania wybierzemy. Za ruch powietrza odpowiedzialne są oczywiście wentylatory, których wielkość i moc nawiewu są dopasowane do rodzaju instalacji. Ponadto wewnątrz urządzenia powietrze oczyszczają specjalne filtry.

Warto wspomnieć, że rekuperator w domu przynosi wiele korzyści. Nie tylko będziemy wolni od chorób płuc i oskrzeli, lecz także od alergii. Co ciekawe, rekuperator do mieszkania pozwala na pozbycie się kurzu oraz zmniejsza alergie powstałe podczas pyleń. Podczas użytkowania dobrej jakości rekuperatora powietrze w domu jest czystsze i zdecydowanie świeższe. Pozwala to na zachowanie dobrego samopoczucia i zdrowsze funkcjonowanie, które jest niezwykle ważne. Warto zatem zdecydować się na profesjonalny montaż tego urządzenia w domu i korzystanie z jego wielu zalet.

Rekuperator w domu to dla wielu już podstawowy element wyposażenia. Sprawdza się przede wszystkim tym, którzy często chorują oraz są alergikami.