Menu Zamknij

Projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Coraz więcej z nas pozwala sobie na montaż energooszczędnej wentylacji w swoich domach, zwanej inaczej systemem rekuperacji. Aby móc korzystać z tego typu systemu, trzeba w domu zamontować rekuperator, który będzie przetwarzał powietrze „zassane” z zewnątrz na powietrze czyste, wolne, np. od alergenów. W jaki sposób wykonać taki projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Co powinien on zawierać?

System rekuperacji

Jak wiadomo, bardzo dużo instalacji, które podłączamy do naszego domu, powinno być wykonanych zgodnie z projektem budowy domu. Dzieje się tak dlatego, że każdy dom jest nieco inaczej zbudowany, jest do niego poprowadzony inny system rur i innych instalacji. Nie ma zatem jednej, uniwersalnej metody podłączania wykonanego projektu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Oczywiście, istnieją pewne schematy podłączania projektu rekuperacji, jednak rzadko odbywa się to w taki sam, powtarzalny sposób. Podłączenie musi być zatem zgodne z projektem naszego domu. W tym momencie warto wspomnieć, że możemy podłączyć system wentylacji od razu po wybudowaniu domu i doprowadzeniu do niego poszczególnych instalacji. Dzięki temu oszczędzimy sobie możliwych przeróbek.

Co powinien zawierać projekt?

Do sporządzenia projektu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła warto zatrudnić profesjonalną firmę, zajmującą się od wielu lat montażem rekuperatorów w domach. Niezbędne w takim projekcie są obliczenia bilansu powietrza, średnice kanałów wentylacyjnych, a także dokładnie rozpisany i rozrysowany sposób ich poprowadzenia w domu. Kolejną, istotną sprawą jest umiejscowienie rekuperatora w domu. Na rzetelnym projekcie rekuperacji powinien on być dokładnie zaznaczony. Ponadto nie możemy zapominać o umieszczeniu w projekcie nawiewów wentylacyjnych, w jakich strategicznych miejscach naszego domu powinny one zostać zamontowane, a także jakie powinny być parametry centrali wentylacyjnej.

Bardzo ważną informacją, która powinna znaleźć się w projekcie rekuperacji, jest informacja o rodzaju materiałów, jakie zostaną użyte podczas montażu oraz dane techniczne urządzeń. Dzięki tym danym projekt jest możliwy do zrealizowania. Warto wiedzieć, że bez konkretnego opisu i rozrysowania montażu instalacji rekuperacji w domu, system ten może zostać niepoprawnie zamontowany, przez co nie będzie sprawnie funkcjonować, a na tym nam przecież zależy!

Rekuperacja jest coraz popularniejszym systemem wentylacji powietrza w domu. Przed wykonaniem montaży warto wykonać profesjonalny projekt, by wszystko dobrze działało.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *