Menu Zamknij
Shadow
Slider

Rekuperacja ciepła w domu. Koszt projektu i cena instalacji

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja to proces różniący się od wentylacji grawitacyjnej, w której za ciąg zasysanego powietrza odpowiadają kominy. Rekuperacja w domu nie dotyczy wychładzania domu, nieusuwania wilgoci z pomieszczeń. Opiera się na ruchu powietrza, które wtłaczane jest przez maszynę, w tym przypadku rekuperator. To urządzenie pozwala na kontrolę ruchu mas powietrza, zarówno nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń. Odpowiada także za odzyskiwanie ciepła, wcześniej już nagrzanego, wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla. Obecnie instalacji rekuperacji staje się popularną inwestycją, która w wydatny sposób poprawia jakość powietrza w polskich domach.

W jaki sposób funkcjonuje rekuperacja?

Jeśli chcemy zadbać o odzysk ciepła i jednocześnie polepszyć skład powietrza, to działania powinien rozpocząć projekt rekuperacji. Sercem całego systemu jest rekuperator, wymiennik ten zaciąga strumień z zewnątrz, a także pobiera wewnętrzne ciepłe masy, które są zużyte, brudne oraz wilgotne. Za ten drugi proces odpowiadają anemostaty, czyli okrągłe kratki umieszczone na suficie i ścianach. Wspomniane dwa strumienie spotykają się ze sobą w rekuperatorze. Najważniejszy jest fakt, iż rekuperacja sprawia, że nie mieszają się ze sobą.

Powietrze nawiewane z zewnątrz, czyste i zimne przejmuje ciepło od tego, które zostało wypompowane z wnętrza budynku. Rekuperacja w domu to system odrębnych kanalików wentylacyjnych, o różnych średnicach, co sprawia, że świeże powietrze trafia do każdego pomieszczenia. To nie tylko możliwość ogrzewania, ale też oczyszczanie. Instalacja rekuperacji jest równoznaczna z tym, że nie trzeba otwierać okien, przewietrzać pomieszczenia i martwić się sąsiadami, którzy palą w piecach paliwem słabej jakości i natury.

Rekuperacja powietrza a oszczędności

Cena rekuperacji nie należy do najmniejszych, lecz wiąże się z przyszłą szansą na zaoszczędzenie nawet 60-70% wydatków na ogrzewanie domu. Nie są to wyidealizowane obliczenia, a już w po kilku miesiącach oszczędność energii może wynieść 30% Stąd też rekuperacja powietrza jest systemem ograniczającym straty ciepła poprzez odpowiednią izolację, unikanie występowania mostków ciepła itp. W ten powstanie swoisty dom energooszczędny, ale co tak naprawdę daje rekuperacjaKoszt nie jest ważny, jeśli zaczniemy mówić o zdrowiu swoim, jak i całej rodziny. To wartości, które zdecydowanie są najważniejsze.

Rekuperacja ciepła to wymiana, do której dochodzi przez cały rok i to we wszystkich zakamarkach. Dodatkowo nie będzie zachodzić już potrzeba otwierania okien, wszędzie, w każdym pomieszczeniu zaistnieje możliwość oddychania świeżym, filtrowanym powietrzem. To gwarantuje poprawnie zaprojektowana rekuperacjaCena wydajnego sprzętu staje się w takiej sytuacji mniej ważna, lecz warto zadbać o rozsądny budżet, aby nie wybierać tańszych podzespołów. Gwarantowany komfort jaki daje rekuperacja powietrza w domach z wentylacją grawitacyjną jest nieoceniona.

Smog, dym, pył – to dotyczy wszystkich!

Dożyliśmy takich czasów, w których otwarcie okna wiąże się z docieraniem nieczystych i nieświeżych mas powietrza do wnętrza mieszkania. Dużo mówi się o smogu, dymu i pyłu oraz szkodliwości pracy wielu fabryk, kopalń. Rekuperacja domu to pierwszy krok ku lepszej jakości atmosfery w naszym najbliższym otoczeniu. Będzie nam się lepiej oddychało i to bez konieczności otwierania okna. Rekuperacja czyści, filtruje oraz ogrzewa powietrze, które wdychamy do naszych płuc. Zapobiega także zagrzybieniu mieszkania.

Należy wspomnieć, że instalacja rekuperacji to także masa korzyści dla alergików, pomijając już fakt zatruwanego powietrza w najbliższej okolicy. W okresach pylenia roślin normalne życie jest bardzo trudne. Katar, zaczerwienione oczy, nieustanne uczucie swędzenia, uchronić przed tymi dolegliwościami może rekuperacja domu. To nieoceniona pomoc dla alergików, wymiana powietrza i utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci, zapobiegnie pojawieniu się grzybów i pleśni na ścianie.

Pełna automatyka w działaniu rekuperatora powietrza

Dodatkową korzyścią, z podjęcia decyzji o instalacji rekuperacji jest pełen automatyzm w działaniu mechanizmu. Podczas przyjęcia, kiedy to w mieszkaniu znajdzie się znacznie więcej osób, system dobierze tak parametry, aby zapewnić wszystkim świeże powietrze. To samo dotyczy sytuacji, kiedy rozpoczynamy gotowanie, a aromat roznosi się po całym domu. Rekuperacja powietrza poradzi sobie z zapachem ryby i innych dań o intensywnej woni.

Z kolei w chwili, gdy nikt nie będzie obecny w domu, to system obniży zużycie energii elektrycznej i spowolni swoje obroty. Rekuperacja to oszczędność energii przy jednoczesnej możliwości kontroli ilości powietrza nawiewanego i wyciąganego. Warto skorzystać z wentylacji na żądanie, bez konieczności otwierania okien w swoim mieszkaniu. W pełni zautomatyzowana rekuperacja powietrza pozwoli na szybkie usuwanie wilgoci, okna, lustra zawsze pozostaną suche, zmniejszy się też ilość kurzu.

Rekuperacja (z ang. recuperation, mechanical ventilation with heat recovery) – proces odzyskania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą rekuperatora.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dostarcza świeże zewnętrzne filtrowane powietrze usuwając powietrze zużyte o wysokiej zawartości CO2.

Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok i we wszystkich pomieszczeniach. Bez otwierania okien, bez strat energii, wszędzie, zawsze Ty i Twoi najbliżsi oddychacie świeżym filtrowanym powietrzem.

To ogromny komfort nie do uzyskania w domach z wentylacją grawitacyjną.