Czym są systemy wentylacji mechanicznej? To rozwiązanie, które powoduje wymuszenie cyrkulacji powietrza za pośrednictwem specjalnego urządzenia, jakim jest rekuperator. Przy jego użyciu możliwa jest prawidłowa wymiana mas powietrza, bez względu na warunki zewnętrzne. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna zapewnia zdrowy mikroklimat w budynku, w którym została poprawnie zainstalowana. Warto zastanowić się nad jej montażem, aby zaoszczędzić i zadbać o zdrowie swoje, jak i pozostałych członków rodziny.

Zminimalizuj koszty i straty ciepła

Mechaniczna wentylacja może zapobiec wzrostowi kosztów, którego doświadczamy ze względu na kwestie związane z utratą ciepła. Wentylując na co dzień mieszkanie wypuszczamy ogrzane powietrze, które już do nas nie wraca. Natomiast wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła za pośrednictwem rekuperatora pozwala na odzyskanie ciepła, które usuwane jest z obrębu budynku. Ponadto wentylacja w domu wymusza nawiew powietrza świeżego z zewnątrz, a także usuwa powietrze zużyte. Dzięki temu doświadczyć można komfortu przebywania w każdym pomieszczeniu. Wentylacja, rekuperacja to pojęcia, które przestają być obce współczesnym Polakom. Smog i inne zanieczyszczenia powietrza są potencjalnym zagrożeniem nie tylko dla nas, ale także dla kolejnych pokoleń, dlatego potrzebna jest wentylacja mechaniczna. Cena inwestycji przy takim zagrożeniu nie powinna grać największej roli.

Co więcej, współmierne są korzyści związane z eliminacją zawilgocenia przez system jaki tworzy wentylacja mechaniczna. Cena instalacji będzie miała się nijak do rezultatów zapobiegnięcia powstawania grzybów oraz pleśni. Dodatkowo dochodzi do filtracji nawiewanego powietrza z kurzu, pyłków i innych substancji, które wywołują alergie. Najnowocześniejsza wentylacja mechaniczna umożliwia regulację intensywności nawiewu, jak i całej wymiany powietrza. Automatyka potrafi dostosować prędkość obrotów do aktualnej sytuacji w mieszkaniu. Z kolei w przypadku zastosowania modułu odpowiadającego za odzysk ciepła, można spodziewać się znacznego obniżenia kosztów ogrzewania.

Skala oszczędności związanej ze systemami wentylacji mechanicznej

Z punktu widzenia inwestora, budynek i jego energochłonność to jedna z najważniejszych informacji, które potrafią przekonać do podjęcia ostatecznej decyzji w kwestii zakupu domu lub mieszkania. Znajomość tego parametru pozwala na oszacowanie, jakich kosztów ogrzewania można się spodziewać. Stąd też wentylacja w domu choć wiąże się z kosztem inwestycji, to w niedalekiej przyszłości pozwoli na mniejsze płatności podczas faktycznej eksploatacji. Istotne jest też odpowiednie uszczelnianie domu, ale należy pamiętać o sprawnym mechanizmie wentylacji. Z tego też powodu nie ma się co dziwić, ze coraz więcej Polaków decyduje się na wentylacje mechaniczne.

Za dobrej klasy rekuperator do domu jednorodzinnego w tej chwili można zapłacić około siedem tysięcy złotych. Najtańszy sprzęt potrafi kosztować nawet o połowę mniej, ale niższa cena wiąże się z pewnością, iż do produkcji nie użyto najlepszych materiałów i podzespołów dostępnych na rynku. Co za tym idzie, wentylacja z rekuperatorem w eksploatacji może stać się droga w utrzymaniu. Tak czy inaczej, koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to dla większości inwestorów niemała kwota, ale jeśli chcemy naprawdę mało zapłacić za ogrzewanie, to dobrze byłoby zainwestować.

Budowa i umiejscowienie rekuperatora w domu

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem powinna znaleźć swoje miejsce w pomieszczeniu, które może posłużyć za schowek, garderoba albo nieużytkowy fragment przestrzeni na poddaszu czy też kotłowni. W przypadku tego ostatniego miejsca, wentylacja z rekuperacją będzie odpowiednio działać, jeśli nie pali się w niej węglem. Towarzyszący tam pył i brud może osłabić jakość działania rekuperatora. Istnieje też możliwość zamknięcia w szafie w przedpokoju całego urządzenia. Wówczas będzie to miejsce, w którym bez kłopotu zaistnieje możliwość serwisowania sprzętu. Warto wziąć pod uwagę też hałaśliwość jaką wytwarza wentylacja mechaniczna. Koszt zastosowania nawet najwyższej jakości wentylatorów może nie być w stanie obniżyć poziomu głośności pracy mechanizmu.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją ma kształt skrzynki, która wypełniona jest kanałami. Zarówno wentylacja, rekuperator i wszelkie kanaliki odpowiadają za cyrkulację świeżego powietrza. Ciepło przenika przez ścianki kanałów wymiennika, a kluczem w działaniu jest fakt, iż strumienie powietrza nie mieszają się. Dzięki temu nie dojdzie do przenikania zapachów, zanieczyszczeń do powietrza wtłaczanego do wewnątrz, które wytwarza wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Cena za sprzęt tego rodzaju może wzrosnąć, jeśli zastosujemy wymienniki przeciwprądowe. W nich kanały dla powietrza ciepłego i zimnego są ustawione w sposób równoległy. Rekuperator, wentylacja i inne podzespoły występują w wielu alternatywach, dlatego warto przed instalacja zasiąść do projektu ze specjalistą, który dobierze optymalne rozwiązanie.