Menu Zamknij

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Nowoczesne, obecnie budowane domu coraz częściej korzystają z możliwości montażu wentylacji. Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, gdyż nie trzeba otwierać na oścież okien i „truć się” zanieczyszczonym powietrzem, głównie w czasie trwania jesieni i zimy, gdy bardzo dużo osób pali w piecach, np. centralnych. Możemy wyróżnić kilka rodzajów wentylacji domowej, dziś chcielibyśmy porównać dwie z nich: mechaniczną i grawitacyjną, którą zatem wybrać?

Wentylacja grawitacyjna – co to jest?

Gdy nie chcemy montować systemu instalacji wentylacji mechanicznej w domu, możemy zdecydować się na wentylację grawitacyjną. Jak sama nazwa wskazuje, wiąże się ona z zaciąganiem powietrza, jednak przy odpowiedniej różnicy temperatur. Proces zachodzi naturalnie, a nie mechanicznie. Czy to się opłaca? Montaż wentylacji grawitacyjnej jest idealny, ale dla nowych domów, których właściciele zamontują naprawdę szczelne okna. Dodatkowo trzeba zamontować specjalne nawiewniki, które pozwolą na napływ powietrza do środka. Co istotne, wentylacja grawitacyjna działa jedynie przy niskich temperaturach, im niższa temperatura na zewnątrz, tym wytwarza się większa różnica ciśnień i powietrze może zostać zassane do środka. Warto wiedzieć, że w lecie wentylacja ta nie zadziała. Pozostaje zatem pytanie, czy montaż całego systemu – szczelnych okien i nawiewników, jest wart pieniędzy?

Wentylacja mechaniczna

Jest to rodzaj wentylacji, który bez względu na porę roku pobiera powietrze z zewnątrz i „oddaje” go do środka budynku. Jak widać, jest to wentylacja, która nie wymaga grawitacji, gdyż działa na mechanizm. Co istotne, wentylacja mechaniczna pozwala na filtrację powietrza, jest ono wolne od alergenów i zanieczyszczeń, a także ogrzewa go lub chłodzi, w zależności od pory roku. Cały proces zachodzi w instalacji oraz w urządzeniu zwanym rekuperatorem. Wentylacja mechaniczna w domu to dobre rozwiązanie!

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Wszystko zależy od tego, jakie mamy preferencje. Jeśli koniecznie potrzebujemy wymiany powietrza w zimie, wentylacja grawitacyjna okaże się dobrym rozwiązaniem. Nietrudno jednak zgadnąć, że wykorzystując wentylację mechaniczną, osiągniemy lepsze efekty wymiany powietrza, wraz z korzyściami: oczyszczaniem powietrza oraz dostosowaniem go do pory roku. Niestety, ale szacuje się, że montaż wentylacji grawitacyjnej powoduje aż 50% strat ciepła. Bardzo często zamykamy w zimie nawiewniki, które powinny wymienia powietrze, gdyż w środku jest zwyczajnie zimno.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *