Wiedza

Zalety systemu rekuperacji w domu?

Coraz chętniej budujemy nowoczesne, energooszczędne i bardziej funkcjonalne domy. Stawiam na energię odnawialną, ale także na nowoczesny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dzięki temu dbamy bardziej o nasze zdrowie i przyczyniamy się do rozwoju ekologii. Co najważniejsze, system rekuperacji ma bardzo wiele zalet, zamontowanie dedykowanej instalacji jest także bardzo opłacalne. Jakie zatem zalety ma wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Wymiana powietrza i oszczędność pieniędzy

Najważniejszą zaletą rekuperatora w domu i instalacji całego systemu jest to, że wpływa pozytywnie na nas samych, poprawia samopoczucie. Nie oddychamy w domu ciągle tym samym, obecnym w środku powietrzem. Jak wiadomo, aby móc utrzymać w domu świeże powietrze, otwieramy okna. Mimo to powietrze nie jest aż tak dobrej jakości, jak moglibyśmy się spodziewać. Zastosowanie nowoczesnej wentylacji mechanicznej z rekuperatorem pozwala na wymianę powietrza w domu, bez konieczności otwierania okien. Powietrze, które przechodzi przez wymiennik ciepła, zostaje latem ochłodzone, a zimą ogrzane. Dzięki temu dostosujemy dla siebie optymalną temperaturę. Z tym wiąże się także kolejna zaleta, czyli w zimie oszczędzamy pieniądze na ogrzewaniu. Powietrze jest w domu cieplejsze, zatem mniej trzeba dogrzewać.

Filtracja powietrza

Smog jest jedną z głównych przyczyn rozwoju chorób płuc i alergii. Coraz więcej osób przez to, że powietrze jest dosyć złej jakości, zwłaszcza zimą, zapada na różne, czasem dość groźne schorzenia. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem zamontowana w domu pozwala nie tylko na wymianę powietrza na nowe, ale także na dokładną jego filtrację. Powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła, który mieści się w rekuperatorze i filtruje go, by było „przyjazne” dla ludzi. Powietrze to jest wolne od alergenów i szkodliwych substancji, np. smogu i innych zanieczyszczeń. Możemy zatem przebywać w czystym domu.

Samoobsługa urządzenia

Co najważniejsze, rekuperator dostosowuje ilość powietrza, które „wpada” do domu zgodnie z potrzebami. Nawet jeżeli na zewnątrz jest bardzo silny wiatr, do środka nie dostanie się więcej powietrza, niż ustawimy na rekuperatorze. Jeżeli będziemy chcieli natomiast nieco przewietrzyć, możemy ustawić wysoki zakres wymiany powietrza. Warto dostosowywać to do własnych potrzeb.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest bardzo istotnym elementem wyposażenia już w wielu domach. Jeśli zależy nam na prowadzeniu domu, który będzie „przyjazny” dla środowiska, a zarazem chcemy oszczędzić pieniądze, np. na ogrzewaniu, warto zainwestować w rekuperator.