Przepływ powietrza towarzyszy nam nieustannie, przez całą dobę, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Zachodzący proces mieszania się tych warstw następuje nawet przy zamkniętych oknach, o czym nie zdaje sobie sprawy wiele osób. Temperatura, jak i zanieczyszczenia z zewnątrz mogą osiągać skrajne wartości, co też często doświadczają dzisiaj mieszkańcy dużych miast walczących ze smogiem. Stąd też przydatny może okazać się rekuperator do domu, który będzie w stanie odpowiednio opracować powietrze zewnętrzne.

Rekuperator do mieszkania latem chłodzi, a zimą ogrzewa powietrze

Zanim powietrze trafi do pomieszczenia powinno podlegać konkretnej obróbce. Zazwyczaj w warunkach domowych mamy do czynienia z niską zawartością dwutlenku węgla, a jego jakość higieniczna określana jest mianem wysokiej. Rekuperator powietrza ma za zadanie pokierować nim tak, aby pozbyć się nadmiernej wilgotności, związków chemicznych, alergenów, kurzu oraz zanieczyszczeń. Na tym właśnie polega system rekuperacji, w którym przepływ zawsze trafia do wymiennika ciepła.

Rekuperator do domu to w tej chwili jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed smogiem. Filtracja powietrza prowadzi do oczyszczania nawiewanej jego części. Stopień skuteczności tego procesu jest uzależniony od klasy zastosowanego filtra. Fabrycznie wykonany rekuperator posiada w standardzie filtry kieszeniowe o klasie G4. Inwestycja w system filtracji o wyższej klasie może zatrzymywać nawet do ponad 90% zawieszonych pyłów. Ponadto system rekuperacji stanowi dodatkową możliwość jonizacji, oczyszczania warstwy powietrznej z bakterii oraz wirusów.

Oszczędność i jednoczesna kontrola tym, czym oddychamy

Jakie korzyści może dostarczyć użytkowanie urządzenia jakim jest rekuperator? Koszt ogrzewania z pewnością zostanie zmniejszony, gdyż w miesiącach zimowych raz wytworzone ciepło będzie mogło być wykorzystane ponownie. W porównaniu do działającej wentylacji grawitacyjnej szacuje, że użytkownicy rekuperatora się niższe rachunki nawet do 50%. Jak to możliwe? Rekuperator powietrza przekazując energię z wywiewanego strumienia powietrza do tego nawiewanego. Zapotrzebowanie na energię pierwotną jest mniejsze. Szczególnie w kontekście mających wejść w życie unijny przepisów dotyczących o obniżaniu zapotrzebowania energetycznego nawet do 2021 roku.

Wymiana powietrza poprzez system rekuperacji w domu nie musi równać się z wysoką kwotą za jego użytkowanie. Bez względu na wiatr oraz ciśnienie, które panuje na zewnątrz, konieczna ilość powietrza ponownie będzie mogła być wykorzystana. To oznacza koniec przeciągów, czyli potrzeby intensywnego przewietrzania, brak owadów latających w postaci much i komarów przed zmierzchem czy powstawania zaduchu. Także obniżeniu ulega wilgotność powietrza, dzięki czemu rekuperator do mieszkania nie przyczyni się do powstawania grzybów i pleśni. Innymi efektami będzie brak zaparowywania lustra w łazience po kąpieli oraz podwyższenie skuteczności wietrzenia pomieszczenia kuchennego z intensywnych aromatów.

Oddychanie pełną piersią w trakcie całej doby za tak niewiele

Niezależnie od zaistniałych warunków, w domu może być ciągle świeżo i pachnąco. Wszystko w ramach korzyści jakie przynosi rekuperator. Cena urządzenia nie gra roli, gdy mowa o możliwości wykorzystania energii bezpośrednio z gruntu. Poza tym rekuperator powietrza jest systemem do wymiany mas przy bardzo niskich, jak i wysokich temperaturach panujących na zewnątrz. Oszczędności inwestycyjne system rekuperacji dostarcza poprzez niższe zapotrzebowanie na ciepło, a najkorzystniej wychodzi się przy montażu pompy ciepła. W skali roku zaoszczędzona kwota może wynieść nawet 15 tysięcy złotych.

Urządzenie do kontroli przepływu powietrza jest inwestycją w zdrowie, co nie można w jednoznaczny sposób wyceniać, gdyż wartość ta jest nieporównywalna z innymi. Rekuperator powietrza stosowany w gospodarstwie domowym nie wymaga wybudowania kominów czy likwidacji dotychczas istniejących. Ponadto przy rekuperacji nie zachodzi konieczność montażu nawiewników w oknach, które w pewnej części można zamontować jako nieotwieralne. Użytkownik centralnej wentylacji musi wziąć pod uwagę kilka potencjalnych kosztów, m.in. za przeglądy serwisowe i wszelkiego rodzaju wydatki eksploatacyjne dotyczące wymiany filtrów, gdy się zabrudzą.

Zagadnienia dotyczące działania rekuperatora w domu

Dobrze wykonana i prawidłowo zaprojektowana instalacja to gwarancja, że korzystanie z rekuperatora będzie komfortowe. Zaizolowana konstrukcja o wystarczającej mocy może oznaczać tylko i wyłącznie komfort w wentylowanych pomieszczeniach oraz wydajny odzysk ciepła. Potencjalnej awarie mogą się przydarzyć, lecz urządzenie często objęte jest dwuroczną gwarancją.

Należy pamiętać, że jeśli nastąpi przerwa w dostawie prądu, to rekuperator do mieszkania przestanie funkcjonować. Jednak jakiekolwiek różnice w pomieszczeniach mogą być wyczuwalne dopiero po dobie. W lokalizacjach, gdzie dochodzi do takich sytuacji często i na taki czas należy pomyśleć o agregatach prądotwórczych.